Daňové přiznání – termíny roku 2021

od Redakce
daně 2021

Daňové přiznání anebo také přiznání k dani z příjmu fyzických osob letos musíme předložit v zákonem stanovené lhůtě. Zákona stanovuje odevzdání daňového přiznání do tří měsíců od skončení zdaňovacího období. V překladu se jedná o 31.3.2021. 

Tento den na letošní rok připadá na středu, což je i úřední den finančního odboru, který je ve standardní otevírací době k dispozici v pondělí a ve středu od 7.30 do 17.00 (s polední přestávkou 12.00 – 12.30). 

Pokud jste zaměstnancem, můžete požádat o vyřízení přiznání k dani z příjmu fyzických osob vašeho zaměstnavatele. Vy jen podepíšete „ten růžový papír“ a o vše ostatní se postará účetní vašeho zaměstnavatele.  Můžete si však daňové přiznání podávat sami. Vyžádejte si od zaměstnavatele Potvrzení o příjmech za rok 2020. Pomocí vcelku jednoduchého elektronického formuláře na webu Ministerstva financí si můžete daňové přiznání zpracovat z pohodlí domova.

Jsem OSVČ, jaké mám termíny na daňové přiznání?

V případě, že jste OSVČ a děláte daňové přiznání poprvé, doporučujeme alespoň konzultaci s účetní. Ověřte si, že máte přiznání správně vyplněné. Tím, že v loňském roce hodně OSVČ čerpalo různé kompenzace od státu, díky pandemii Covid-19, může dojít v určitým nejasnostem při vyplňování daňového přiznání. 

Nezapomeňte také na přípravu a odevzdání Přehledu o OSVČ pro vaši zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. To jsou dokumenty, které se musí podávat i přes to, že jste v rámci kompenzačních bonusů neplatili povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. 

Termín pro odevzdání vyplněného přehledu se liší od termínu podání daňového přiznání. ČSSZ oficiálně pracuje s termínem 3.5.2021, zdravotní pojišťovny naopak chtějí odevzdat přehledu v závislosti na termínu, kdy jste podali daňové přiznání. Ale ať si nekomplikujeme informaci, 80 % z OSVČ odevzdává svůj přehled podle zákona k 3.5.2021. Tedy stejně jako podání přehledu na ČSSZ. 

Co dál…

Je možné, že stát opět nabídne možnost odkladu podání daňového přiznání, ale raději na to nespoléhejte. Zároveň doporučujeme, abyste daňové přiznání a k tomu příslušné dokumenty odevzdali s předstihem a vyhnuli se tak frontám na úřadě, které se každoročně tvoří, neboť občané odevzdávají svá daňová přiznání na poslední chvíli. 

Zaznamenejte si do kalendáře nejzazší termín pro řádné podání daňového přiznání a to je 31.3.2021.

Vaše redakce

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout