Jak funguje SWAP v našem dvojměstí?

od Redakce
swap

Je swap moderní pojem podpory udržitelnosti, nebo je to záminka získání nových věcí pro lidi s omezenými prostředky? 

Dnešní doba nabízí hromadu možností a na své si pak přijdou i ti, které nebaví prostá konzumace nakupování v obchodech. Protože jednoduše nepodporují “hromadění” všeho možného a věří v udržitelnost. Věří v to, že věci, které měli rádi a odvedly jim dobrou službu, mohou ještě někomu dobře posloužit. Na takových základech spolupráce a trochu i solidarity stojí i akce, o které si teď blíže povíme.

SWAPUJU, SWAPUJEŠ, SWAPUJEME

Řeč je o tzv. SWAPech. SWAP je v podstatě výměna věcí, ve které vlastně vůbec nefigurují peníze a zároveň je vedlejším aspektem šetrnost k životnímu prostředí. SWAPy fungují už snad v každém větším městě a můžete na nich sehnat od oblečení, až po květiny, elektroniku, knihy, nábytek a jiné vybavení. SWAPy bývají často tematicky zaměřené, takže když víte, co vám chybí nebo čeho máte doma naopak přebytek, stačí to přinést na SWAP a třeba uděláte někomu radost. 

Jak to funguje?

Celý proces spočívá v tom, že sbalíte do tašky něco svého v dobrém stavu, dáte to organizátorkám, které se o vše postarají a můžete si zároveň i něco odnést, a to úplně zadarmo, nic se neplatí.

Platí také základní pravidla SWAPU: 

  1. Na výměnu je třeba přinést věci, které už vám neposlouží, ale jsou stále v takovém stavu, aby je někdo druhý mohl používat bez nutnosti opravy.
  2. Protože je celá myšlenka SWAPu o udržitelnosti, tak každý správný SWAPer ví, že si má domů odnést pouze to, co opravdu potřebuje nebo využije, a to v množství, které sám unese. A na oplátku za své přičinění ví, že také může pomoci někomu jinému.
  3. Celý proces výměny bere swaper jako zábavu. Mile rád si protřídí své věci a zbaví se tak těch, které by mu zbytečně ležely ladem.

SWAPy fungují offline i online

Na Facebooku existují skupiny, ve kterých si lidé vyměňují své věci. V poslední doběse tato forma SWAPů poměrně hojně rozšířila, a tak si můžete vyměňovat věci i tímto způsobem. Koronavirová krize pravděpodobně zapříčila častější výskyt swapů, kvůli změně chování uživatelů na internetu.

Brandýs nad Labem má také několik takových swapovacích skupin, kde můžete své věci nabídnout k užitku a třeba zase nějaké nové získat. Doporučujeme ale, až to doba dovolí, zajít na pravý offline SWAP, abyste zakusili tu atmosféru a pořádné šmejděníčko!

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout