Jezdecká akademie – Sláva císaři!

od Redakce

Možná si ještě někteří pamětníci vzpomenou na několik ročníků Jezdecké akademie v zámecké zahradě v Brandýse nad Labem, kterou jsem organizovala s dětmi z jezdeckého klubu a s podporou města. Tato započatá tradice byla na deset let přerušena, až na dopolední Akademie studentů Střední zemědělské školy, které prezentovaly práci a jezdecké dovednosti všech studentů oboru Chov koní a jezdectví a byly určeny především kolegům z jiných oborů a školákům z místních základních škol pro zpestření konce nebo začátku školního roku.

Letos se Jezdecká akademie na zámek vrátila a jen diváci a účastníci akce mohou poskytnout zprávu, zda to stálo za to.

Na tom, že je osobnost císaře Karla VI. úzce spojena s naším městem a jeho stopy vidíme na mnoha místech v našem okolí a že si tedy zaslouží naši pozornost, panuje, doufám, všeobecná shoda. Od začátku letošního roku vycházel v Městských listech velmi zajímavý seriál PhDr. Milana Nováka věnovaný císaři Karlu VI. Také Audience u císaře Karla I., která proběhla v dubnu, připomínala významné výročí korunovace Karla VI. českým králem.

Ale není tu jen Karel VI. jako panovník a důležitá figura našich dějin. Je to i milovník a chovatel koní, jezdec, zakladatel Španělské jezdecké školy ve Vídni, obdivovatel přírody a lovu. A právě na tuto stránku jeho osobnosti byla zaměřena Jezdecká akademie – Sláva císaři!

Přípravy na akci odstartovalo schválení rozpočtu města našimi zastupiteli, kdy bylo rozhodnuto, že pořadatelem se stane Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Já bych se pokusila o shrnutí z pohledu organizátora a koordinátora této výjimečné události, na jejíž dramaturgii jsem spolupracovala s PhDr. Milanem Novákem a Alešem Suchánkem.

Ve 13 hodin do zámecké zahrady přijelo na svých koních sedm dam v bočních sedlech a utkalo se v Jízdě elegance o Pohár Města. Kromě profesionální posuzovatelky, paní Moniky Krausové, se členy poroty stali paní Ing. Veronika Vrecionová, poslankyně Evropského parlamentu, paní hraběnka Pospíchalová (Šliková), pan Ing. Radek Lanč, náměstek ministra zemědělství, pan Jan Chleboun, místostarosta města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a pátý člen poroty, který byl vybrán z řad diváků.

Dámy v sedle předvedly to nejlepší ze svého jezdeckého umění a po předání pohárů, dekorování a čestném kole byl zahájen hlavní program – jezdecká show. Tu zahájili jezdci z Národního hřebčína Kladruby nad Labem na čtyřech starokladrubských bělouších a čtyřech vranících. Byla to nádhera a preciznost v každém pohybu doprovázená hudbou Bedřicha Smetany – Vltava. Naše živá národní kulturní památka, součást našeho kulturního dědictví by v nás měla vzbuzovat národní hrdost, pokoru k našim předkům a obdiv ke všem, kteří se starají o uchování tohoto českého pokladu. To jsou především zaměstnanci NH Kladruby nad Labem, v čele se současným ředitelem panem Ing. Jiřím Machkem, který se brandýské akce osobně zúčastnil. Není obvyklé vidět starokladrubské koně na lokálních akcích. Spíše se účastní mezinárodních přehlídek v zahraničí, akcí státního významu a chovatelských dnů. Je pro nás čest, že s námi přijeli oslavit výročí Karla VI.

Dalšími vystupujícími v odpolední show byly překrásné dámy v sedle, které předvedly barokní padede, akční skok přes stuhu a improvizační jízdu na hudbu vybranou diváky (Queen – Don’t stop me now). Dalšími hvězdami programu byl Petr Doubek se svým lipickým hřebcem vedeným na dvou opratích, který předvedl prvky španělské vysoké jezdecké školy a Vendulka Šponarová na fríském koni cviky té nejtěžší drezury.

Vyježděnost svých španělských koní ukázali jezdci v části věnované Working Equitation, což je jezdecké umění, které má své kořeny v jižních zemích, a to ve využití koní při práci s dobytkem. Otočit se na malém prostoru, otevřít a zavřít branku ze sedla, vycouvat mezi sloupky a spoustu dalších dovedností. Mezi nejznámější pomůcku jezdců při nahánění dobytka patří tzv. garocha – dlouhá dřevěná tyč. Práci s garochou nám také předvedli jezdci z týmu Working Equitation.

O adrenalinovou část programu se postarali jezdci a koně ze stáje Trojan. Špičkoví kaskadéři, kteří mají za sebou více než 250 filmových a televizních produkcí po celém světě. Mohli jsme vidět práci s koňmi ve volnosti, uherskou poštu i džigitovku.

Závěr programu patřil Michalu Vrbovi, který se svými španělskými koňmi předvedl, co je sedlový tandem. Dvě nádherná čtyřspřeží se předvedla ve své plné kráse. Čestné defilé uzavřelo program v zámecké zahradě a všichni účastníci se seřadili do průvodu, který vyrazil ze zámecké zahrady přes brandýské náměstí až do Staré Boleslavi před baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Celý průvod komentoval z kozlíku prvního kočáru Aleš Suchánek a bezpečnost celé výpravy zajišťovali členové sboru Městské policie, kterým patří velké poděkování za skvělou a profesionální práci při tomto náročném a netypickém programu.

V ambitech chrámu byla připravena výstava věnovaná císaři Karlu VI. Za přípravu a zpracování této opravdu výjimečné výstavy patří díky paní PhDr. Zdence Tiché a panu Petru Encovi, kteří jí věnovali mnoho času a péče. Výstavu doplňují fotografie starokladrubských koní z ateliéru Navaramafoto Michaely Purnochové, která byla tak laskavá, že celý náročný den Jezdecké akademie zdokumentovala. Výstavu, která opravdu stojí za to, lze shlédnout až do 17. září 2023.

Součástí vernisáže výstavy, kterou uvedli paní PhDr. Zdenka Tichá a PhDr. Milan Novák, byla přednáška o osobnosti císaře Karla VI. a jeho vztahu a přínosu k chovu koní. A není většího odborníka, než je paní Ing. Lenka Gotthardová, Csc., jejíž hluboké znalosti hipologie jsou oceňovány na mezinárodní úrovni. Děkujeme, že jste za námi přijela do Staré Boleslavi!

Závěrečnou částí nabitého dne byl koncert žesťového souboru Czech Brass. Ten začal v 19 hodin v úchvatné budově zámeckého pivovaru pod zámkem v Brandýse nad Labem. Poděkování patří řediteli Národního technického muzea, panu Mgr. Karlu Ksandrovi, který pivovar v majetku NTM, laskavě zapůjčil.

Součástí koncertu bylo i vystoupení Vendulky Šponarové s fríským koněm uvnitř pivovaru. Unikátní zážitek pro všechny návštěvníky koncertu!

Poslední aplaus ukončil Jezdeckou akademii – Sláva císaři!          

Děkujeme návštěvníkům za potlesk a chválu, účinkujícím za profesionální výkony a celému přípravnému týmu – Odbor kultury a cestovního ruchu, Poutní místo Stará Boleslav, Národní technické muzeum, Městská policie Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, AVE, Technické služby Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Děkujeme za skvěle odvedenou práci a podporu. Děkujeme také těm, na které nemíří pomyslný reflektor, ale bez kterých by to nešlo: mistr zvuku – Ludvík Jandourek, grafik – Milan Pospíšil a public relations – Marek Huber!

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout