Jízdné v Středočeském kraji: Co se změní a jak to ovlivní cestující?

od Redakce

Od dubna budou v Středočeském kraji platit nová pravidla pro jízdné MHD. Změny se týkají hlavně krátkodobých jízdenek, které se zdraží a změní se jejich časová platnost. Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak se změny projeví na cestování v kraji.

Podle Pražské integrované dopravy zdraží nejvíce krátkodobé jízdenky, ale dlouhodobé předplatní kupóny budou výhodnější. Roční kupón na dvě pásma zdražil o necelé tři stovky, ale do konce března by měl jít koupit za starou cenu.

Konkrétně to znamená, že cesta ze Staré Boleslavi do Brandýsa, která dnes stojí 14 Kč, bude po změně vyjít na 20 Kč. Cesta z Prahy do Brandýsa nad Labem zůstane na 40 Kč. Nejlevnější jízdenka bude stát 20 korun, a to s časovou platností 15 minut. Cesta do Staré Boleslavi vyjde na 50 korun a autobus pojede déle než 30 minut.

Úprava tarifu je reakcí na inflaci a energetickou krizi a také na časté podněty od cestujících a partnerů systému. Má přinést sjednocení podmínek u jednotlivých jízdenek při použití na železnici, podporu cestování na delší vzdálenosti, zastropování ceny časových kupónů a zavedení 10měsíčního časového kupónu pro vnější pásma.

V praxi se nejvíce změní krátkodobé kupony, kdežto dlouhodobé předplatní kupóny budou výhodnější. U jednotlivých jízdenek dochází ke sloučení stávajících jízdných za 14 Kč a 22 Kč do jedné jízdenky s jízdným za 20 Kč a časovou platností 15 minut. Tato jízdenka neplatí v Praze (pásma P, 0, B) ani v případě zastávky zařazené do pásma B, 1 na území Prahy, ale nově je možné ji použít ve vlacích PID.

Když jde o jízdenky za 30 Kč a víc, cena se nemění, ale jejich platnost se zkracuje o 30 minut až do maximální platnosti 180 minut pro jízdenky na 8 nebo více tarifních pásem. Musíte tedy sledovat nejen pásmovou, ale také časovou platnost jízdenky, aby vám neutekla. Proto byla zavedena zlevněná cena celodenních jízdenek pro území Středočeského kraje, včetně nové celodenní jízdenky za 80 Kč pro nejčastěji používaná mimopražská pásma 1-4. Cílem je podpořit využívání veřejné dopravy a zlepšit komfort cestujících. Také se zavádí nový cenový strop pro předplatní jízdné, aby si ho mohli dovolit více lidí.

Je nově zavedený celokrajský časový jízdný, který zahrnuje 7 vnějších tarifních pásem, a cenu tohoto jízdného není možné překročit 20 000 Kč ročně. Síťový kupon pro všechna vnější pásma bude stát 2 050 Kč měsíčně, 5 515 Kč čtvrtletně a 19 450 Kč ročně. Nově jsou zavedeny také 10měsíční kupony, které mohou být použity zejména studenty do 26 let. Dále se zavádí přenosné předplatní jízdné pro vnější tarifní pásma, které umožní anonymní použití časových kuponů zejména pro firemní zákazníky.

Veškeré změny a podrobnější informace najdete na:

Foto: PID

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout