Lipová alej v Čelákovicích: Královna stromového království?

od Redakce

Alej, která je třináct kilometrů dlouhá a krášlí ji stovky lip, bojuje o titul v soutěži Alej roku 2022. V boji o titul se nenechává zahanbit a kromě vynikajícího vizuálního dojmu má co nabídnout i z ekologického hlediska. V tomto článku se podíváme na historii aleje, aktuální situaci a jak jí můžeme pomoci zvítězit v soutěži.

Titul pro nejkrásnější lipovou alej soutěže Alej roku 2022 je stále otevřen a jednou z kandidátek je alej v Čelákovicích. Nominaci podala místní fotografka Michaela Jindřišková, která alej popisuje jako dokonalé místo, kde se člověku zastaví dech a musí ji vyfotit. Kromě krásného zeleného údolí s klikatící se alejí, se mohou návštěvníci těšit i na krásné odrazy stromů ve vodě. Michaela má v zásobě i zimní snímek aleje s jiskřícím sněhem na stromech, což je její tajná zbraň v boji o titul.

Stromové aleje jsou pro mnoho lidí neodmyslitelnou součástí krajiny. Dlouhé řady stromů, které se táhnou podél silnic, cest nebo potoků, dokáží vytvořit malebnou krajinu, která je pro mnoho lidí zdrojem úžasu a inspirace. V České republice se nachází mnoho krásných stromových alejí, které se pyšní unikátní historií a jsou ochráněny jako přírodní památky.

Zde je pět nejkrásnějších stromových alejí v České republice, které stojí za to vidět:

Alej u Čelákovic

Tato alej se nachází u mlýnského náhonu a má délku 13 km. Alej se pyšní stovkami lip, které jsou velké a majestátní. Alej je velmi oblíbená mezi místními obyvateli, kteří se zde rádi procházejí a obdivují krásu přírody.

Alej u Hradce Králové

Tato alej se nachází v okolí Hradce Králové a je dlouhá přibližně 2 km. Alej je vysázena stromy různých druhů, jako jsou topoly, jasany a javory. Alej je velmi oblíbená mezi cyklisty a turisty, kteří se sem rádi vrací.

Alej u Stříbra

Tato alej se nachází v blízkosti města Stříbra a má délku přibližně 2,5 km. Alej je vysázena 130 stromy, které jsou staré více než 250 let. Alej je velmi oblíbená mezi turisty a lidmi, kteří si chtějí užít krásu přírody.

Alej u Prachatic

Tato alej se nachází v okolí města Prachatice a má délku přibližně 4,5 km. Alej je vysázena stromy různých druhů, jako jsou duby, lípy, jasany a javory. Alej je velmi oblíbená mezi cyklisty a turisty, kteří se zde rádi zastaví a obdivují krásu přírody.

Alej u Ostravy

Tato alej se nachází v blízkosti města Ostrava a má délku přibližně 3 km. Alej je vysázena stromy různých druhů, jako jsou lípy, duby a javory. Alej je velmi oblíbená mezi obyvateli města, kteří se zde rádi procházejí a užívají si klidu a přírodního prostředí.

Hlasování běží do 11.1.2023 na stránkách sdružení Arnika a každý hlas může být rozhodující pro vítězství čelákovické aleje. Tak neváhejte a zahlasujte pro královnu stromového království!

Odkaz na hlasování: https://www.alejroku.cz/2022/celakovicka-alej-u-mlynskeho-nahonu?fbclid=IwAR0RAR0YHek4T-VQL8wPXdgOczdJRh3c_39e-fzL5BtizGIgX3-Uo4fgv2s

Foto: Michaela Jindřišková

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout