TIP pro volný čas – Zámek Opočno zpřístupnil poprvé druhé patro

od Redakce
Ve druhém patře zámku vznikl nový samostatný prohlídkový okruh, který vás provede po hostinských pokojích blízkých příbuzných tehdejšího majitele, knížete Josefa II. Colloredo-Mannsfelda. K přípravě instalace nové trasy došlo v zimních měsících.
 
Jedná se o největší změnu expozic i návštěvnického provozu na opočenském zámku od konce druhé světové války. Celková reinstalace trvala bezmála pět měsíců.
 
V zámku jsou dostupné dva plnohodnotné prohlídkové okruhy (1. a 2. patro zámku) obohacené o šest tisíc předmětů, které byly dosud v depozitářích. Ve druhém patře se návštěvníkům představí celkem 21 místností. Příjemnou novinkou je začlenění procházky po arkádách do obou prohlídkových okruhů.
 
V roce 2022 slaví zámek sto let od svého zpřístupnění. V omezené míře se zde provázelo již za první republiky. Tehdy byla obdivována hlavně zbrojnice, knihovna či obrazárna. V rámci dvou prohlídkových okruhů budou návštěvníci moci ocenit celkem 40 místností představující éru colloredo-mannsfeldského panství. Reinstalace vychází z fotografií a inventáře zámku z roku 1910. Josef II. Colloredo-Mannsfeld se rozhodl ze zámku udělat rodovou pokladnici a svezl na Opočno veškeré sbírky rodu z hradů a zámků po monarchii, které pak výrazně rozšiřoval například i o trofeje a upomínky z výprav po severní Americe a Africe. Unikátnost okruhů doplňuje i skutečnost, že bezmála 98 procent vystaveného mobiliáře je mobiliář kmenový, což není obvyklé.
 
Nový prohlídkový okruh je veřejnosti zpřístupněn od 14. dubna v provozní době zámku, jeho prohlídka trvá 55 minut.
 
Sledujte FB profil Zámku Opočno, kde pravidelně sdílejí a zvou na akce konané na zámku. 

Související příspěvky

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout