V posledních letech se město a jeho okolí stává zelenějším a zdravějším díky iniciativě spolku Pro krajinu Středního Polabí. Členové společně s dvaceti dobrovolníky vysázeli na státní svátek třicet stromů u Podolanky. Jde většinou o původní odrůdy líp, jeřábů, javorů, ale také ovocných stromů. Místo pro sázení stromů bylo předem dohodnuté a v budoucnu by se zde měla také objevit polní cesta.
Spolek Pro krajinu Středního Polabí vznikl loni na jaře po několikaměsíční práci skupiny dobrovolníků, kteří začali mapovat Záhořskou svodnici. Prvotním impulsem byl projekt Jiřího Malíka a jeho spolku Živá voda, jenž se snaží zapojit veřejnost do obnovy krajiny v ČR. Jednou z klíčových akcí je výsadba stromů, která má pozitivní dopad na životní prostředí i na psychiku obyvatel. Spolek také mapuje oblast v okolí Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi, aby mohl navrhovat lepší opatření (zádrže vody, omezení eroze, budování tůní a mokřadů, sázení vegetace, obnovu polních cest, atd.). V tomto článku se také podíváme na některé z projektů tohoto spolku jako je právě Záhořská svodnice.
Záhořská svodnice je cyklostezka, která spojuje Brandýs nad Labem s okolními obcemi. Spolek Pro krajinu Středního Polabí se rozhodl, že tuto stezku obohatí o nové stromy, aby byla ještě příjemnější pro cyklisty i pro pěší. V rámci projektu bylo vysazeno více než 200 stromů, včetně javorů, líp a jasanů. Tyto stromy nejenže zlepšují kvalitu ovzduší, ale také poskytují stín a ochranu před větrem. Navíc jsou krásným doplňkem krajiny.
Tentokrát se členové spolku se tu potkali již v pátek před státním svátkem u modelářského letiště, aby připravili vše potřebné k sázení. Do samotné výsadby se následně pustili nejen dospělí, ale také několik rodin s dětmi. Aby stromy byly správně zasazeny a vydržely co nejdéle, bylo důležité se řídit instrukcemi. Jelikož je polní krajina dosti větrná, je potřeba správně stromy uchytit, aby je vítr nepoškodil.
Jámy už předem nechali bagrem připravit, aby měli dobrovolníci jednodušší výsadbu. Zasazením to však nekončilo. Následovalo upevnění mezi kůly a především ochrana proti zvěři. Během pouhých 3 hodin bylo zasazeno 30 stromů.
Na závěr nechybělo pro účastníky malé občerstvení s domácím perníkem a čajem. Hasiči se poté ujaly zalévání jakožto ti nejpovolanější na práci s vodou.
Zdroj: https://aktualnezbrandyska.cz/polni-krajina-brandyska-je-bohatsi-o-30-stromu/