Volba prezidenta ČR 2023: Vše, co potřebujete vědět

od Redakce

V roce 2023 se bude konat volba prezidenta České republiky. Je to významná událost pro celou zemi, a proto je důležité mít přehled o tom, jak volby probíhají a co je potřeba vědět pro úspěšné hlasování. V tomto článku se dozvíte všechny potřebné informace, abyste mohli vyrazit k volebním urnám s jistotou a vědomím, že vaše hlasování bude správně započítáno.

Termíny voleb:

První kolo prezidentských voleb se uskuteční v pátek 13. ledna 2023 od 14:00 do 22:00 a v sobotu 14. ledna 2023 od 8:00 do 14:00. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude se konat druhé kolo v pátek 27. ledna 2023 od 14:00 do 22:00 a v sobotu 28. ledna 2023 od 8:00 do 14:00.

Podmínky pro voliče:

K volbám jsou oprávněni přistoupit občané České republiky, kteří dosáhli v den voleb věku alespoň 18 let. Pokud splňujete tyto podmínky, můžete hlasovat na základě průkazu totožnosti, kterým může být občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz. Pokud nemáte průkaz totožnosti, můžete využít potvrzení o trvalém pobytu vydávaného místně příslušným obecním úřadem.

Voličské průkazy pro město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav:

O voličský průkaz si může občan ČR s trvalým pobytem v Brandýse nadLabem-Staré Boleslavi požádat:

1) osobně na MěÚ Brandýs nad Labem (Ivana Olbrachta 59, dveře č. 2A16), vždy v pondělí a ve středu od 8:00 do 17:00, v úterý a ve čtvrtek od 8:00 do 15:30 (polední pauza od 12:00 do 12:30), a to nejpozději 2 dny přede dnem volby prezidenta, tj. ve středu 1. ledna 2023 do 16:00 (pro případné druhé kolo volby do 25. ledna 2023 do 16:00), tedy do okamžiku uzavření stálého seznamu

2) podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem volby prezidenta, tj. v pátek 6. ledna 2023 do 16:00:

– v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo

– v elektronické podobě zaslané POUZE prostřednictvím datové schránky voliče. (NELZE poslat žádost elektronicky s elektronickým podpisem voliče!!)

3) přes portál občana – po přihlášení do Portálu občana bude moci volič jednoduše vytvořit žádost a zaslat ji přes datovou schránku příslušnému obecnímu úřadu. Pro tento způsob podání žádosti potřebuje volič disponovat elektronickou identitou a datovou schránkou. Tato žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16:00, tj. do 6. ledna 2023.

Voličské průkazy se mohou vydávat nejdříve 15 dnů přede dnem volby prezidenta, tj. ve čtvrtek 29. prosince 2022. S voličským průkazem může volič hlasovat pak v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR nebo v zahraničí na zastupitelských úřadech ČR. Nelze vydat voličský průkaz voliči, který je zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem!

Kandidáti:

Do prezidentských voleb se mohou přihlásit kandidáti, kteří splňují zákonné podmínky. Pro účast v prvním kole potřebují kandidáti 50 000 platných podpisů občanů, pro účast v druhém kole pak 10 % hlasů ze všech platných hlasů z prvního kola. V roce 2023 bude zájem o kandidaturu pravděpodobně velký a očekává se účast více kandidátů.

Seznam kandidátů:

  • Pavel Fischer

Politik a diplomat, senátor PČR, bývalý velvyslanec ČR ve Francii a kandidát na prezidenta z roku 2018. Kandidát s podporou koalice SPOLU

  • Jaroslav Bašta

Politik a diplomat, poslanec PČR a bývalý ministr bez portfeje. Stranický kandidát SPD.

  • Josef Středula – zaragistrovaný kandidát, který odstoupil z volby prezidenta

Odborář, předseda ČMKOS.

  • Petr Pavel

Voják ve výslužbě, bývalý předseda vojenského výboru NATO a náčelník Generálního štábu Armády České republiky. Občanský kandidát s podporou koalice SPOLU.

  • Tomáš Zima

Lékař a biochemik, bývalý předseda České konference rektorů, rektor Univerzity Karlovy a děkan 1. LF UK.

  • Danuše Nerudová

Ekonomka a pedagožka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Občanská kandidátka s podporou koalice SPOLU.

  • Andrej Babiš

Politik a podnikatel, poslanec PČR, bývalý předseda vlády ČR a ministr financí. Stranický kandidát ANO a kandidát s podporou prezidenta Miloše Zemana.

  • Karel Diviš

Podnikatel, ekonom a matematik. Občanský kandidát. Divišovu kandidátní listinu Ministerstvo vnitra nejprve zamítlo, Nejvyšší správní soud ale tento výrok zvrátil.

  • Marek Hilšer

Lékař, pedagog, vědec a občanský aktivista, senátor PČR a kandidát na prezidenta z roku 2018.

Hlasování:

Po uzavření volebních místností bude proveden přepočet hlasů a výsledky budou postupně zveřejňovány. Pokud bude nutné uspořádat druhé kolo voleb, budou probíhat o 14 dní později, tedy v sobotu 27. ledna a v neděli 28. ledna 2023.

Vzhledem k důležitosti prezidentských voleb pro budoucnost naší země, je důležité, aby si voliči uvědomili svou odpovědnost a šli k volbám. Je to příležitost pro každého z nás ovlivnit směřování naší země v dalších letech.

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout