Zero waste jako životní styl, který je šetrný k přírodě i peněžence
Zero waste, v překladu nulový odpad, je v současném světě čím dál skloňovanější heslo. Představuje koncepci, díky níž můžeme žít s co nejmenším množstvím věcí a omezit tak vlastní produkci odpadu na naprosté minimum. Pakliže se rozhodnete začít žít bezodpadově, nemusíte se bát ani finančních nákladů, ani technické proveditelnosti. A už vůbec ne toho, že by vám tyto nové zásady převrátily život naruby. Všechno má svůj čas. A i vy se můžete postupem času naučit, jak zásady zero waste zavést do vašeho života tak, aby vás nijak neomezovaly.
Pravidlo pěti R
Pro pochopení, jak vlastně zero waste funguje, je nezbytné znát pravidlo pěti R. Jakmile se tímto pravidlem budete řídit, vše ostatní kolem zero waste pro vás již bude hračka.
Refuse /Odmítnout/: Zásada číslo jedna. Opravdu tu věc potřebujete? Jestli ne, odmítněte. Reklamní předměty, serepetičky, které k ničemu nejsou a pouze chytají prach, plastová brčka v kavárně. Někdy je potřeba říci ne i sám sobě. Opravdu potřebujete to nové tričko, co je ve slevě, i když už máte doma pět takových? Potřebujete nový telefon, i když je ten současný stále funkční?
Reduce /Omezit/: Omezení se vztahuje například na potraviny nebo energie. Pravidlo zní – kupujte pouze tolik, kolik je nutné. Obejdete se bez výhodného XXL balení sýra. Beztak víte, že ho nezvládnete sníst celý a polovina by se ho nakonec v lednici zkazila. Místo napouštění plné vany se můžete pouze osprchovat a ušetřit tak několik desítek litrů vody s každým umytím. Nakupovat můžete třeba na farmářských trzích. Nebo v bezobalových obchodech, kde si vezmete jen tolik, kolik skutečně potřebujete, doma se tak využije vše a vy ušetříte.
Reuse /Znovu použít/: Dokud to slouží, používejte to! Omezte vše, co je na jedno použití. Zvykněte si u sebe neustále nosit láhev na pití či cestovní hrnek, látkový pytlík na pečivo a plátěnou tašku na nákup. Tampóny vyměňte za menstruační kalíšek nebo jednorázové vložky za jejich látkovou variantu či menstruační kalhotky. Co nemáte a dostatečně nejste schopni využít, půjčte si v půjčovně nebo od známých. A jestli je potřeba něco koupit, můžete se poohlédnout, zda se daná věc nedá sehnat z druhé ruky.
Recycle /Zrecyklovat/: Vytřiďme, co jen jde. Využít můžete hustou síť barevných kontejnerů nebo sběrné dvory. Jestli si v něčem nejste jistí, raději se podívejte na internet a ujistěte se, kam daný odpad skutečně patří. K věčným přešlapům v třídění patří například účtenky z termopapíru v kontejneru na papír. Nebo dvojité obaly od sušenek v plastech.
Rot /Kompostovat/: A nakonec, kompostujte! Jestli bydlíte v bytě a nemáte přístup k zahradě, může se tento bod zdát poněkud obtížný. Ale i pro vás existují varianty. Můžete si například v bytě zřídit vermikompostér nebo nosit bioodpad na kompost patřící ke komunitní zahradě ve vašem okolí.
A jak dál?
To, co vám po pěti R zbyde, už bude asi skutečně putovat do směsného odpadu. Má rada zní, nemějte výčitky z každého odpadku, který dojde až do této fáze. I malá změna k lepšímu je stále změna k lepšímu, buďte i za tyto malé změny na sebe hrdí. A jestli vám to stále nepřijde dost, zkuste si to představit na tomto příkladu – jestliže je vám 35 let, za svůj život jste již použili více než sto dvacet plastových kartáčků na zuby. Vy už je nikdy neuvidíte, ale někde na naší planetě stále jsou a budou tu ještě dlouho po vás. Kdybyste dalších 35 let používali kartáčky bambusové, plně kompostovatelné, ty zmizí z planety již velmi brzy a nebudou zabírat místo.
Patříte-li mezi lidi, kterým není jedno, jaká budoucnost další generace čeká, je zero waste přímo pro vás. Pokud , se staráte o naši planetu a chcete svou šetrností přispět k tomu, aby ta budoucnost byla o kus růžovější, čtěte. Kromě toho vám tento životní styl může značně usnadnit život – uvědomíte si, že ke štěstí ve skutečnosti potřebujete jen minimum věcí, nebudete muset neustále shánět prostředky a nástroje, které využijete jen jednou. Vaše domácnost bude natolik multifunkční, že si se vším dokážete poradit.
Mýty o zero waste, tedy bezodpaodovém životě
Nakonec bych chtěla vyvrátit několik nepravd, které o zero waste kolují. Snad vás přesvědčí k tomu, abyste se třeba jen zamysleli nad tím, zda by se zásady života bez odpadu nedaly použít i ve vašem život. 🙂
„Žít zero waste je finančně náročné.”
Jedině jestli se rozhodnete přejít na zero waste ze dne na den a začnete nesmyslně nakupovat vše nové a zdánlivě lepší. To by bylo nejen drahé, ale také zbytečné. V první řadě využijte to, co máte doma, přecházejte postupně. Ani nákupy v bezobalových obchodech nejsou z dlouhodobého hlediska dražší, vyšší ceny oproti supermarketům jsou zpravidla pouze známkou vyšší kvality potravin.
„Jestli chceš žít bez odpadu, musíš tomu věnovat celý život.”
Ne, to opravdu není nutné. Jestli se rozhodnete vyrábět si domácí kosmetiku, čisticí přípravky, oblečení, je to na vás. Ale rozhodně to není nutné. V současnosti můžete koupit ekologické alternativy téměř všeho, co potřebujete.
„Jestli chceš žít bez odpadu, tak vyhoď všechny ty igelitky a čističe a šampony, co máš doma, to totiž vůbec není zero waste.”
Dodělejte, co doma máte. Něco můžete prodat, něco můžete darovat, ale co se dá využít, to zkrátka nevyhazujte. Tašky využijte do roztrhání, kosmetiku dodělejte a až poté kupujte ekologičtější varianty.
Tak co? Už jste vymysleli, jak omezíte množství odpadu právě vy?