TIP pro volný čas – Kultura se opět vrátila!

od Redakce

V červnu se u nás událo několik velmi zajímavých akcí, o kterých si můžete v následujících odstavcích přečíst.

První z nich bylo (po odmlce spojené s pandemií) obnovené představení Na kus řeči s …, který moderuje Jiří Vaníček. Akce se uskutečnila 21.6. v Divadelním sále brandýského zámku a hostem byla Linda Rybová. Linda měla být hostem již prosincového představení minulého roku, které ale muselo být přesunuto a my jsme se tedy konečně dočkali.
Kromě rozhovoru byl součástí akce i křest knihy „Na kus řeči s …“, kde je 25 rozhovorů s nejrůznějšími hosty stejnojmenného pořadu.

Dále jste měli možnost navštívit výstavu 42 hvězd mezi nebem a zemí, která byla věnována 42 židovským autorům našeho kraje. Jednalo se o autory, kteří se narodili, nebo část svého života trávili, ve Středočeském kraji. Autoři prožívali nelehké chvíle a ve svých dílech témata holokaustu, emigrace, ale i životních pocitů popisovali. Kromě česky píšících autorů bylo na výstavě vzpomínáno i na ty, kteří svá díla psali německy. Výstava byla k vidění v brandýské synagoze.

Další zajímavou akcí, která probíhala současně v celé republice, byla Muzejní noc. Tento rok připadla na sobotu 12.6. a mohli jste v jejím rámci navštívit povídání o varhanách konané v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, anebo se vydat na desetikilometrový pochod od baziliky přes další muzea. Cílovou stanicí byl hrad Jenštejn, kde byl připraven další hudební program. Z Jenštejna pak byla domluvena autobusová doprava zpět k nám.

Vyjma těchto akcí se konaly i akce hudební! Kruh přátel hudby pořádal 11.6. vzpomínkový koncert na astronoma Antonína Bečváře, ZUŠ Brandýs nad Labem – Stará Boleslav pořádala každý týden koncerty na nádvoří a ZUŠ J.V. Práška zase koncerty v zahradě.
Samozřejmě bylo obnoveno i promítání filmů v Letním kině Houštka, kde se od pátku do neděle promátají zajímavé filmy.

Mimo kulturní akce se slavila i jubilea. Například Myslivecký spolek Houštka slavil devadesátiny. Činnost spolku byla ovlivněna světovou válkou, minulým režimem, pandemií a dalšími historicko-společenskými událostmi. Kromě honů se zaměřili i na výchovu mládeže a práci s ní, pořádali volnočasový kroužek, soutěže, ale i myslivecké plesy.
Po kulturních a společenských akcích přichází na řadu i ty sportovní. Dne 19.6. totiž proběhl Houštecký cyklomaraton pro horská a trekingová kola, ve kterém bylo na výběr ze 3 tras pro dospělé: 80 km, 60 km, 26 km a jedna trasa pro děti.

Naše město krásně kvete a zásluhu na tom mají například žáci ZŠ Jungmannova, nebo staroboleslavští skauti, kteří pod taktovkou paní Moniky Pokorné (správkyně zeleně města) sázejí nové rostliny a zvelebují tím město. Kromě toho, že je díky nim město krásnější, budou zde i lepší životní podmínky pro hmyz a ptactvo.
Toť bylo shrnutí nejzajímavějších událostí a akcí z města a těšíme se na vás u souhrnu z následujícího prázdninového měsíce!

Související příspěvky

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout