Národní svatováclavská pouť slaví 20. výročí!

od Marek Huber

Národní svatováclavská pouť náleží Staré Boleslavi a v České republice rozhodně patří mezi nejvýznamnější akce. Jakou podobu bude mít ta dvacátá? Detaily nám v rozhovoru poskytl pan Jan Chleboun, místostarosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

1) Národní svatováclavská pouť se pořádá již dvacet let, od roku 2003. V čem pro Vás coby místního rodáka a občana spočívá významnost této akce?

Za nejúspěšnější považuji především její celorepublikový přesah. Je dobře, že se díky této akci o našem městě ví a že se daří svatováclavky pořádat již tak dlouho.

2) V současnosti máte vlastní kapelu. Mnohé by překvapilo, že Vaše hudební začátky se datují do devadesátých let, kdy jste jako chlapec vystupoval s dechovým orchestrem na tehdejších svatováclavských slavnostech. Jak na tuto dobu vzpomínáte?

Muzika mě provází od dětství. První zkušenosti s koncertováním jsem sbíral právě jako mladý barytonista dechového orchestru Labín. Byla to pro mě ohromná zkušenost, stát se jedním ze čtyřiceti skvělých muzikantů a vystupovat s nimi. Doba to byla bezstarostná, uvolněná, příjemná. Rád na ni vzpomínám. Na vojně jsem se pak naučil brnkat na kytaru a snil jsem o vlastní kapele. Tu se nám podařilo založit v roce 2004. Od té doby hrajeme prakticky každý víkend.

3) Jako místostarostu Vás na letošní Národní svatováclavské pouti poprvé čekají manažerské povinnosti. Pouť je velmi mnohostranná, komplikovaná akce. Jak složité pro Vás bylo proniknout do procesu její organizace?

Pouť naštěstí funguje už dlouhou dobu a je v rukou osob, které na její průběh dohlížejí rok co rok. Takže to zas tak náročné není. Děláme pravidelné porady ve skupině zhruba třiceti osob; role jsou nastaveny, ladí se jen detaily. Těch detailů a důležitých rozhodnutí je samozřejmě mnoho. Jsem ale přesvědčen, že výsledek bude stát za to i v letošním roce.

4) Kdo bude letos 28. září celebrovat hlavní poutní mši na Mariánském náměstí?

Dominik kardinál Duka OP, emeritní arcibiskup pražský. Účast přislíbil prezident republiky Petr Pavel a další významní hosté.

5) Jaký bude letos doprovodný program?

Ve čtvrtek na Mariánském náměstí vystoupí např.FF Band, KrisKros a capella CZE, nebo Otto Hejnic Band a Lee Andrew Davison. V pátek v letním kině vystoupí od 21 hodinYo Yo Band, před nimi Tři ségry Revival Banda. V sobotu bude program nejnabitější; mimo jiné upozorním alespoň na Precedens a Honzu Křížka. Zlatý hřeb večera David Koller vystoupí v půl jedenácté. Podrobný program je k nahlédnutí na stránkách města.

6) Co byste na závěr vzkázal našim čtenářům a občanům, abyste je navnadil na letošní ročník Národní svatováclavské pouti?

Přijďte, nebudete litovat!

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout