Za obnovu kostela sv. Václava byla udělena prestižní cena!

od Redakce

Kostel sv. Václava v Brandýse nad Labem je jednou z nejvýznamnějších památek v České republice. Po mnoha letech se konečně podařilo zrealizovat důkladnou obnovu. Za jeho nominací stojí Středočeský kraj odborné pracoviště střední Čechy. Iniciátorem dlouho připravované celkové obnovy, stejně jako tvůrcem koncepce, investorem a příjemcem dotace z IROP, byla kolegiátní kapitula sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi. Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za obnovu převzal v úterý probošt Libor Bulín. Akce se konala na Nové scéně Národního divadla a přímý přenos vysílala Česká televize.

V průběhu let se kostel sv. Václava začal rozpadat a v době zahájení se nacházel ve špatném stavu. Proto tedy byla nutná rozsáhlá rekonstrukce. Obnova kostela probíhala v letech 2019 – 2021. Cílem bylo především zvýšení atraktivity a oživení místa.

Kostel byl povýšen na baziliku a založil ho v 11. století Břetislav I. Spolu s kolegiátní kapitulou, jež je funkční dodnes. Bazilika je bohatě zdobena díly promítající život sv. Václava a sochami zemských patronů. V roce 2009 kostel uvítal papeže Benedikta XVI, který navštívil i kryptu.

V útrobách můžeme nalézt pozůstatky kostela sv. Kosmy a Damiána. Uvnitř je také krypta a původní hrob sv. Václava, který byl převezen do Prahy. Po vstupu do krypty si můžete všimnout starší východní části s původním hrobem knížete a tzv. martyriem (místo zavraždění). Určitě vás zde zaujme sousoší od Matyáše B. Brauna Zavraždění sv. Václava. Uprostřed krypty je umístěna zdobená rakev s ukrytou relikvií knížete Václava.

Cena Patrimonium pro futuro je udělována každoročně Národním památkovým ústavem za vynikající práci v oblasti památkové péče. Tato cena je velmi prestižní a je udělována pouze těm, kteří se výrazně zasloužili o obnovu a ochranu kulturního dědictví.

Kostel sv. Václava dostal také ocenění jako v kategorii Stavba roku Středočeského kraje 2022. Vyhlášení probíhalo v Kutné Hoře za přítomnosti hejtmanky Petry Peckové, náměstků a radních Středočeského kraje.

Porota stavbu hodnotila následovně:

Velikou úctu a obdiv k dlouholeté houževnaté práci vyjádřila porota P. proboštu Liboru Bulínovi, který se se svojí charakteristickou organizační energií věnuje péči o jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách – poutnímu areálu ve Staré Boleslavi, včetně letos přihlášené rekonstrukce kostela sv. Václava. Obnova ambitu, interiérů i exteriéru kostela, jež je zároveň fundamentálním symbolem české státnosti, byla vedena snahou o citlivé zachování všech jeho stavebních etap bez jejich jakéhokoliv hierarchického třídění v jejich aktuální dochované podobě, což porota vysoce hodnotila. Porota ocenila také čisté stavebně technické řešení a kvalitní způsob restaurátorských i dalších stavebních prací.

Zdroj textu: https://aktualnezbrandyska.cz/obnova-kostela-sv-vaclava-ziskala-prestizni-cenu/

Wikipedie

Související příspěvky

Zanechat komentář

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku. Přijmout